Międzynarodowe Centrum Kultury to narodowa instytucji kultury, która prowadzi działalność badawczą, edukacyjną, wydawniczą i wystawienniczą, wypełniając misję dyplomacji publicznej poprzez międzynarodowy dialog w kulturze. Punktem wyjścia do działań i rozważań na temat dziedzictwa jest Europa Środkowa. więcej: sprawdź tutaj
Miasto jako zwierciadło cywilizacji, laboratorium kreatywności i katalizator zmiany jest wpisane w strategię MCK jako jeden z głównych kręgów jego zainteresowania. Z jednej strony traktowane jest jako soczewka, w której skupiają się najbardziej palące problemy współczesności, z drugiej - jako zwierciadło cywilizacji, jej dokonań i pamięci oraz szczególny wyraz europejskiego dorobku kulturalnego. Ta szeroka perspektywa sprawia, że MCK stanowi wyjątkowe w skali europejskiej centrum interdyscyplinarnych badań i praktyk poświęconych fenomenowi miasta. Tej tematyce poświęcone są zarówno projekty badawcze, wydawnicze, jak i wystawiennicze i edukacyjne.
Materiały dotyczące projektów MCK znaleźć można tu:
Serwis internetowy MCK
Wirtualna wystawa Panorama działalności MCK
Kanał MCK w serwisie YouTubbe
(m.in. materiały filmowe z konferencji i wykładów)
Najważniejsze projekty i publikacje MCK dotyczące tematu miasta z ostatnich lat:
Konferencja Kraków i świat 30–31.05.2016
Więcej informacji
Filmy
Konferencja 3. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej. Miasto 16–18.09.2015Więcej informacji
Filmy
Działalność Międzynarodowego Centrum Kultury skupia się na wielowymiarowym podejściu do dziedzictwa kulturowego. Nasze zainteresowania obejmują: dorobek cywilizacji europejskiej, wielokulturowość Europy Środkowej, tożsamość i pamięć, dialog kultur i społeczeństw, ochronę zabytków, politykę kulturalną, fenomen miasta historycznego, a także genezę i rozwój sztuki nowoczesnej.
Kamienica „Pod Kruki", będąca siedzibą Międzynarodowego Centrum Kultury zlokalizowana jest w sercu Krakowa, przy Rynku Głównym 25. Na przestrzeni wieków budynek przeszedł liczne przeobrażenia stylistycznie, został też znacznie powiększony w stosunku do swojej pierwotnej, średniowiecznej kubatury. Dzisiaj siedzibę tworzy budynek frontowy, oficyna oraz zabudowana przestrzeń dziedzińca. Celem podjętego przez MCK w latach 90. XX wieku projektu konserwacji i modernizacji kamienicy „Pod Kruki" było dostosowanie budynku pod względem funkcjonalnym i estetycznym do pełnionych przez MCK funkcji - realizowania programów badawczych, organizowania wystaw, konferencji oraz działalności promocyjnej, informacyjnej i wizerunkowej z zakresu dziedzictwa kulturowego.